Spoštovani.
Pozivi sindikata SVIZ na stavko zaradi povišanja plač in primernega ovrednotenja dela zaposlenih zaradi preobremenitev zaposlenih v VIZ v času covida so po naših izhodiščih napačno zastavljeni. Gre za dve ločeni zadevi. Dejstvo je, da so anomalije v plačnem sistemu in nemudoma bi morali najslabše plačani prejeti višjo izhodiščno plačo. Poleg najslabše plačanih dodajamo tudi vzgojitelje – pomočnike vzgojiteljev, ki opravljajo zelo odgovorno delo, njihove plače pa niso sorazmerne opravljenemu delu. To so izhodišča, na osnovi katerih bi se omenjenim skupinam plače morale dvigniti in jim omogočati dostojno življenje, ki je bilo onemogočeno že pred covidom.
Pozivati na stavko zaradi zahtev po povišanju plač kot posledici preobremenitev zaposlenih, ki je nastala zaradi (neustavnih, nezakonitih in nestrokovnih) covid ukrepov, ki ne le, da niso pripeljali k izboljšanju zdravstvene situacije, temveč ogrožajo zdravje vseh deležnikov vzgoje in izobraževanja), pa je glede na navedeno neprimerno. Ukrepi v šolstvu močno vplivajo na kvaliteto vzgojno -izobraževalnega dela, obenem pa povzročajo vsem udeleženim veliko škodo, ki se kaže pri zaposlenih kot izgorelost, otroška in mladostniška psihiatrija pa je že dolgo časa prenatrpana.
Ob tem ponovno opozarjamo, da je ukrep obveznega nošenja mask ves čas pouka ukrep, ki je v največji meri prizadel otroke. Nihče v naši državi ne nosi maske toliko časa, kot se to zahteva od otrok. Da ne zanemarimo dejstva, da v Sloveniji še do danes pristojne inštitucije niso naredile ene raziskave o vplivih dolgotrajnega nošenja mask na zdravje otrok. Pogojevanje obiskovanja pouka in opravljanja dela zaposlenih s PCT pogojem, je neustavno in povsem nezakonito. Testiranja so se izkazala kot eno najmočnejših orodij za ustvarjanje izgorelosti zaposlenih in podaljševanja t. i. zdravstvene krize. Medtem ko eni zaradi tega ostajajo »zdravi« doma, njihovi sodelavci izgorevajo v nadomeščanju. Odvisno od »sreče«, na kateri strani ste, v manjših kolektivih pa so neizogibne obojestranske izkušnje. Nekaterim se je karantena podaljševala zaradi postopnega »zbolevanja« družinskih članov (beri pozitivni testi) tudi do mesec dni. Neposredno delo z otroki ni kot delo v pisarni in obstaja razlog, zakaj je to delo ovrednoteno kot pedagoška ura.
Po dveh letih je vsega skupaj enostavno preveč. Priče smo nevzdržnim pogojem dela, nadomeščanjem, delu na daljavo, direktivam o nošnji mask, samotestiranju, opravljanju dela nadzornika pri zdravstvenih posegih. Navedeno je nedopustno poseganje v našo avtonomijo in našo strokovnost in naše zdravje. Kar zaposleni v VIZ in otroci ta hip resnično in prvotno potrebujemo, je preklic vseh nestrokovnih in neučinkovitih ukrepov v VIZ! Učitelji bi morali odločevalcem v tem trenutku postaviti takšne zahteve. Vrniti besedo pedagoški stroki, omenjene anomalije v plačah pa urediti že včeraj!
Sindikat Sonce ZVIZ Slovenije meni, da je odločitev za ali proti napovedani stavki odločitev vsakega posameznika, po njegovi vesti in razumevanju situacije in obenem poziva, da STOPIMO SKUPAJ IN USTAVIMO UNIČEVANJE ZDRAVJA vseh deležnikov vzgoje in izobraževanja.
Polonca Krobat, dipl. vzg. mag . mz.
Aleksandra Kostanjevec, dipl. trž. komun.
Bojana Pustinek, prof. zgo. in soc.
Katarina Bošnjak, prof. spec. in rehab. ped
Laura Mohorko Kumer, mag. prof. slovenščine in mag. prof. zgo.
Vir fotografije: Loške novice